Konsultacja seksuologiczna jest skierowana do osób, które doświadczają trudności związanych z szeroko pojętą seksualnością. Wiele osób czuje wstyd lub niepokój zwracając się po specjalistyczną pomoc z intymnymi problemami.
Poza wpisanym w zawód seksuologa obowiązkiem zachowania tajemnicy, zadaniem terapeuty jest zapewnienie pacjentom i pacjentkom atmosfery szacunku, bezpieczeństwa i zrozumienia. Rozmowa z seksuologiem jest wolna od oceny i światopoglądów, punktem odniesienia jest aktualna wiedza medyczna i psychologiczna o seksualności człowieka.
Konsultacja z seksuologiem przebiega w podobny sposób, co konsultacja psychologiczna, tylko pytania seksuologa dotyczą w większym stopniu sfery seksualnej. Konsultacja seksuologiczna może być jednorazowym spotkaniem mającym na celu zdefiniowanie problemu i zasięgnięcie opinii specjalisty lub być wstępem do długoterminowej terapii seksuologicznej.
Z jakimi trudnościami pacjenci i pacjentki zgłaszają się na konsultację seksuologiczną?
- niskie libido,
- ból w trakcie współżycia,
- brak orgazmu/duża trudność w osiągnięciu orgazmu,
- niechęć do seksu,
- brak akceptacji dla swoich potrzeb seksualnych,
- problemy z erekcją,
- przedwczesny lub opóźniony wytrysk,
- niemożliwość podjęcia współżycia z powodu bólu/innych dolegliwości, pochwica,
- chęć eksploracji swojej płciowości i seksualności,
- chęć zastanowienia się nad swoją orientacją seksualną i tożsamością płciową,
- uzależnienie od masturbacji i/lub seksu.
Seksuolog może zalecić kontakt z lekarzem określonej specjalizacji (urologiem, ginekologiem, psychiatrą, specjalistą w zakresie terapii uzależnień, lekarzem pierwszego kontaktu), jeśli uzna, że dany problem może kwalifikować się do leczenia farmakologicznego lub innego.