Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym ma na celu poznanie potrzeb i możliwości pacjenta/pacjentki, rozpoznanie trudności z jakimi się mierzy oraz wspólne z pacjentem/pacjentką zastanowienie się, jaka forma terapii będzie najodpowiedniejsza.
Jak wygląda konsultacja psychologiczna?
Pacjenci i pacjentki, którzy zastanawiają się nad skorzystaniem ze wsparcia psychologicznego, często mają własne wyobrażenia i obawy związane z psychoterapią. W trakcie konsultacji psychologicznej jest miejsce na zadawanie pytań i wyjaśnianie wątpliwości.
W trakcie konsultacji psychologicznej:
- pacjent/pacjentka i psycholog mają możliwość poznania się,
- psycholog stara się zrozumieć aktualną sytuację życiową pacjenta lub pacjentki, zadaje pytania związane z życiem rodzinnym i zawodowym oraz stanem zdrowia,
- pacjent/pacjentka opowiada o ważnych momentach i zdarzeniach ze swojego życia,
- pacjent/pacjentka przedstawia powód, dla którego zdecydował/a się sięgnąć po pomoc,
- psycholog odpowiada na pytania związane z psychoterapią i opowiada o swoim sposobie pracy,
- pacjent/pacjentka i psycholog wspólnie decydują, jaka forma dalszej terapii będzie odpowiednia w danym momencie.

Jednorazowa konsultacja psychologiczna
Konsultacja psychologiczna może, ale nie musi być wstępem do terapii długoterminowej. Celem spotkania może być również zasięgnięcie specjalistycznej opinii psychologa na temat określonego problemu, z którym boryka się pacjent/pacjentka.
Psycholog może służyć wsparciem w sytuacji kryzysowej lub udzielić porady, na przykład rekomendować terapię grupową, konsultację seksuologiczną, coaching albo wizytę u psychiatry.