Poradnictwo psychologiczne skierowane jest do osób, które przeżywają życiowe trudności czy zmiany i mają kłopot z przystosowaniem się do nowych okoliczności. Jednym z symptomów, z którym pacjenci i pacjentki zgłaszają się po poradę psychologa jest stres, zarówno przewlekły, jak i związany z nagłym wydarzeniem lub zmianą.
W takich sytuacjach rolą terapeuty jest pomoc w wypracowaniu sposobów radzenia sobie z obciążającą sytuacją. Psycholog wspiera odwiedzającą gabinet osobę w rozeznaniu się w jej obecnym życiowym położeniu, pomaga zrozumieć na czym polegają trudności przystosowawcze i nazwać wiążące się z nimi emocje.
Pomoc może być wspólnym poszukiwaniem narzędzi radzenia sobie, które będą pomocne w danych okolicznościach lub skupiać się na rozwoju mocnych cech osobowości danej osoby. Poradnictwo psychologiczne jako takie nie jest psychoterapią, a osoby odwiedzające gabinet psychologa potrzebują raczej wsparcia na określonym etapie swojego życia, nie zaś długotrwałej i głębokiej pracy z psychoterapeutą.
Porada lub cykl porad psychologicznych może przyczynić się do:
- lepszego radzenia sobie ze stresem,
- rozwoju kompetencji społecznych,
- większej asertywności,
- rozwoju umiejętności komunikacyjnych,
- wzmocnienia pewnych cech osobowości danej osoby.
W niektórych sytuacjach psycholog w trakcie porady może rozpoznać trudności danej osoby jako elementu większego problemu i skierować daną osobę na badania psychologiczne, zasugerować podjęcie psychoterapii lub wizytę u psychiatry.