Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą odżywiania i zdrowia oraz psychologię. Celem terapii psychodietetycznej jest zmiana nawyków żywieniowych pacjenta/pacjentki, a co za tym idzie – poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i funkcjonowania społecznego. Psychodietetyk pomaga pacjentowi/pacjentce ułożyć dietę i wdrożyć plan odżywiania w życie.
Psychodietetyk wspiera osoby, które zmagają się z:
- zaburzeniami odżywiania (anoreksją, bulimią, objadaniem się),
- nadwagą i otyłością,
- niedowagą,
- nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi,
- brakiem motywacji do zmiany sposobu odżywiania,
- brakiem akceptacji swojego wyglądu,
- “zajadaniem” stresu i trudnych emocji.
Psychodietetycy wychodzą z założenia, że to, co jemy jest w jakimś stopniu uzależnione od naszego stanu psychicznego, emocji, stresu, otaczającego nas środowiska. Zdarza się, że tracimy kontrolę nad naszym sposobem odżywiania i doprowadzamy do sytuacji, w której to, co jemy (lub czego nie jemy) zamiast nas odżywiać – szkodzi.
Terapeuta psychodietetyki pomaga pacjentom/pacjentkom dotrzeć do emocji, które wpływają na sposób odżywiania. Sama dieta może okazać się nieskuteczna, dopiero praca psychologiczna pozwala na świadome i trwałe zmiany nawyków żywieniowych.
Psychodietetyk może skierować pacjenta/pacjentkę na dodatkowe badania związane z fizycznym stanem organizmu oraz do lekarza psychiatry w celu dobrania odpowiedniej terapii związanej w samopoczuciem i funkcjonowaniem danej osoby.