Psychoterapia indywidualna to długoterminowa, głęboka praca nastawiona na poznanie i zrozumienie siebie: swoich uczuć i emocji, reakcji i zachowań w różnych życiowych sytuacjach. Pozwala na przyjrzenie się sobie w relacji z innymi ludźmi oraz z samym/samą sobą.
W zależności od potrzeb pacjenta/pacjentki, psychoterapia indywidualna może być ograniczona czasowo i mieć na celu pracę nad konkretnym problemem albo nie mieć z góry założonych ram czasowych i mieć charakter długoterminowy – może trwać nawet kilka lat.
Jako pacjenci/pacjentki, decydując się na podjęcie indywidualnej pracy z psychoterapeutą, decydujemy się również na wejście z tą osobą w relację. Jesteśmy różni, podobnie jak nasze potrzeby i preferencje, dlatego dla budowania relacji terapeutycznej tak ważny jest wybór odpowiedniego dla nas psychologa, wzbudzającego zaufanie i dającego poczucie bezpieczeństwa.
Psychoterapia indywidualna jest dobrym wyborem dla osób:
- doświadczających trudności w relacjach społecznych i/lub w relacjach z bliskimi,
- mierzących się z depresją i/lub innymi zaburzeniami nastroju,
- doświadczających natrętnych myśli i kompulsywnych zachowań (OCD),
- odczuwających dużo lęku i niepokoju,
- będących w kryzysie,
- doświadczających żałoby,
- szukających swojej drogi i dążących do rozwoju osobistego.
Spotkania z psychoterapeutą odbywają się zwykle raz w tygodniu i trwają około 1 godziny.
W trakcie sesji pacjent/pacjentka omawia z psychoterapeutą trudne i problematyczne obszary swojego funkcjonowania oraz znajduje optymalne sposoby radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.