Psychotraumatologia to specjalizacja zajmująca się wspieraniem osób, które doświadczają stresu traumatycznego związanego ze zdarzeniami losowymi (wypadki komunikacyjne, epidemia, katastrofy naturalne) lub z działaniem innych osób (przemoc fizyczna i/lub psychiczna, gwałt). Do kompetencji psychotraumatologa należy również wczesna interwencja po traumatycznych zdarzeniach i terapia osób z traumą.
Niektóre objawy traumy, które są podstawą do zwrócenia się o pomoc:
- powracające, natrętne myśli i emocje związane z traumatycznym doświadczeniem,
- izolacja od otoczenia, obniżony nastrój,
- rozdrażnienie, (auto)agresja, nadpobudliwość,
- problemy z przypomnieniem sobie przebiegu traumatycznego doświadczenia,
- problemy ze snem.
Terapia PTSD
Często wykorzystywaną metodą terapeutyczną dla osób przejawiających stres potraumatyczny jest terapia EDMR.
W terapii traumy metodą EDMR terapeuta pracuje z silnymi emocjami, przekonaniami i reakcjami w ciele pacjenta/pacjentki, które nie tracą na sile mimo upływu czasu. “Zamrożone” emocje i myśli związane z traumą sprawiają, że osoba która jej doświadczyła, nie jest w stanie nabrać do zdarzenia naturalnego dystansu i wciąż aktywnie je przeżywa. Celem terapii jest przetworzenie tego zdarzenia w świadomości tak, aby wspomnienie nie wpływało na codzienne funkcjonowanie osoby.
Kontrolowane, bezpieczne warunki stworzone przez terapeutę traum ułatwiają pacjentom i pacjentkom powrót do stabilizacji i psychicznego komfortu.