ul. Rabindranatha Tagore 1 lok. 11, Warszawa Mokotów i ul. Gen. Waleriana Czumy 15 lok. 61, Warszawa Bemowo +48 797 122 011 gabinet@psychefermata.pl

Terapia dla młodzieży - Gabinet Psychologii i Psychoterapii PSYCHEFERMATA

  • Home
  • Terapia dla młodzieży

Terapia dla młodzieży w Warszawie lub online

Okres dojrzewania bywa burzliwy. Czasem trudno ocenić, czy zachowanie dziecka/nastolatka wykracza poza normę. Duże zmiany w życiu, takie jak rozwód rodziców, śmierć członka rodziny czy przeprowadzka, mogą być zbyt trudne do zaakceptowania dla rozwijającej się psychiki. W Psychefermata prowadzimy psychoterapię dzieci i młodzieży powyżej 10 roku życia. Każda psycholożka ustala własny limit wiekowy przyjmowanych pacjentów/ek, dlatego przed zapisaniem dziecka na konsultację prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją pod numerem +48 797 122 011. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, że trafi do osoby doświadczonej w terapii nastolatków lub dzieci.  

Kiedy nastolatek powinien iść do psychologa?

Kiedy dziecko wchodzi w okres dorastania, warto obserwować jego zachowanie, jednocześnie dając przestrzeń na podejmowanie własnych wyborów. Większa emocjonalność, zmiany w stylu bycia czy próby pokazywania swojej niezależności od rodziców są naturalnym etapem. Jednak bywają przypadki, kiedy nastolatek przestaje sobie radzić z własnymi emocjami i przeżyciami. Na pewno warto udać się z dzieckiem do psychologa lub psychoterapeuty, gdy:

– wycofuje się z życia towarzyskiego i rezygnuje z zainteresowań

opuszcza zajęcia szkolne

zachowuje się agresywnie w stosunku do siebie (np. samookaleczanie) lub innych

sięga po używki

za dużo czasu spędza przy komputerze/telefonie

ogranicza jedzenie lub objada się, czyli wykazuje objawy zaburzeń odżywiania

–  przestaje z Tobą rozmawiać i często znika z domu bez słowa

– przez długi czas ma obniżony nastrój

– ma trudności ze snem, koncentracją lub wykazuje brak chęci do podstawowych czynności

Co ważne, zdecydowanie nie należy ignorować próśb dziecka, jeśli samo zgłasza potrzebę udania się na konsultację z psychologiem. Bywa, że rodzice nie dostrzegają problemów pietrzących się w głowie dorastającej osoby, dlatego nie należy bagatelizować tego typu prośby. Rozmowa z psychoterapeutą może być również pomocna, kiedy nastolatka czekają duże zmiany w życiu. Doświadczona psycholożka przejdzie wraz z dzieckiem przez wszelkie wątpliwości i obawy związane z obecną sytuacją.