Pary zwykle zgłaszają się na terapię, kiedy doświadczają kryzysu w relacji. Szukają specjalistycznej pomocy, która umożliwi im poprawę komunikacji i odzyskanie utraconej bliskości.
Powodami, dla których pary poszukują wsparcia psychologa mogą być:
- powtarzające się konflikty,
- kryzys spowodowany zdradą,
- trudność w znalezieniu płaszczyzny porozumienia,
- poczucie (jednego lub obojga partnerów), że ich potrzeby nie są zaspokajane,
- kryzys spowodowany zmianą sytuacji życiowej pary,
- choroba jednego z partnerów.
Zadaniem terapeuty par jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której każde z partnerów może wyrazić swoje uczucia i potrzeby, zostać wysłuchane i otrzymać informację zwrotną od terapeuty i partnera. Terapeuta pomaga parze zidentyfikować i nazwać problem oraz znaleźć satysfakcjonującą obie strony formę rozmowy, w której każda strona czuje się szanowana i usłyszana.
Razem z terapeutą para wyznacza cel, który chce osiągnąć oraz poszukuje narzędzi, które mogą okazać się pomocne w tym procesie. Jednym z nich może być zmiana sposobu komunikacji.
Zdarza się, że w relacjach, w których często dochodzi do kłótni, schemat konfliktów jest za każdym razem podobny. Terapeuta nie dopuszcza do eskalacji konfliktu w trakcie sesji i pomaga parze zrozumieć mechanizm jego powstawania. W efekcie partnerzy mają szansę nauczyć się słuchać swoich potrzeb i patrzeć na siebie z większą empatią i zrozumieniem.